Святитель Павел, патріарх Константинопольський, сповідник p1b1jmeidu7vt1q4ddh9hfi1dkq3
Житія святих,  Листопад

Святитель Павел, патріарх Константинопольський, сповідник

Місяця листопада на 6-й день

Святитель Павло, архієпископ Константинопольський, був обраний на патріаршу кафедру після смерті патріарха Олександра († 340), коли знову спалахнула аріанська єресь. На Соборі, який обирав нового Константинопольського патріарха, було багато аріан. Вони повставали проти обрання святителя Павла, але православних членів Собору виявилася більшість. Імператор Констанцій, який царював над Східною половиною Римської імперії, був аріанин. Під час виборів патріарха його не було в Константинополі. Після повернення свого він скликав собор, який незаконно оголосив позбавленим влади святителя Павла, і імператор вигнав його зі столиці. На місце святителя звели аріаніна Євсевія Нікомидійського. Патріарх Павло пішов до Риму, де знайшли собі притулок й інші православні єпископи, вигнані Євсевієм.

Недовго керував Церквою Євсевій. Коли він помер, святитель Павло повернувся до Константинополя. Його з любов’ю зустріла паства. Але Констанцій вдруге вигнав святого, і йому довелося повернутися в Рим. Імператор Констант написав своєму східному співправителю Констанцію грізного листа, який відправив до Константинополя зі святим архіпастирем-вигнанцем. Погрози подіяли, і святителя Павла повернули на патріарший престол.

Однак незабаром благочестивого імператора Константа, захисника православних, зрадницьки вбили під час палацового перевороту. Святителя Павла знову вигнали зі столиці і відправили на заслання до Вірменії, в місто Кукуз, де він прийняв мученицьку кончину. Коли патріарх звершував Божественну літургію, увірвалися аріани і задушили святого його святительським омофором. Сталося це 350 року. 381 року святий цар Феодосій Великий урочисто переніс мощі святителя Павла сповідника з Кукуза до Константинополя. 1326 року мощі святителя Павла перенесені до Венеції.

Святитель Афанасій Великий, сучасник святого Павла, про його вигнання пише стисло: “Святий Павло вперше засланий Костянтином у Понт, вдруге Констанцієм, закутий залізними путами, заточений у Сінгару Месопотамську, звідти переведений до Ємеси, а вчетверте – до Кукузи Каппадокійської біля Таврських пустинь”.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Павлу, патриарху Константинопольскому, исповеднику, глас 3

Боже́ственныя ве́ры испове́данием/ друга́го Па́вла тя Це́рковь, ревни́теля во свяще́нницех, показа́,/ свозопие́т ти и А́вель ко Го́споду,/ и Заха́риина кровь пра́ведная./ О́тче преподо́бне, Христа́ Бо́га моли́// дарова́тися нам ве́лией ми́лости.

Кондак святителю Павлу, патриарху Константинопольскому, исповеднику, глас 2

Облиста́вый на земли́, я́ко звезда́ Небосве́тлая,/ Кафоли́ческую просвеща́еши Це́рковь ны́не,/ о не́йже и страда́льчествовал еси́,/ ду́шу твою́, Па́вле, предложи́в,/ и, я́коже Заха́риина и А́велева,// я́сно вопие́т твоя́ кровь ко Го́споду.

Тропaрь, глaсъ G:

Бжcтвенныz вёры и3сповёданіемъ, другaго пavла тS цRковь ревни1телz во сщ7eнницэхъ показA: свозопіeтъ ти2 и3 ѓвель ко гDу, и3 захaріина кр0вь првdнаz. џтче прпdбне, хrтA бGа моли2, даровaтисz нaмъ вeліей млcти.

Кондaкъ, глaсъ в7.

Под0бенъ: Вhшнихъ и3щS:

Њблистaвый на земли2, ћкw ѕвэздA небосвётлаz, каfолjческую просвэщaеши цRковь нhнэ, њ нeйже и3 страдaльчествовалъ є3си2, дyшу твою2, пavле, предложи1въ: и3 ћкоже захaріина и3 ѓвелева, ћснw вопіeтъ твоS кр0вь ко гDу.

Ще в розробці

Знайшли помилку