Святитель Іоанн Милостивий, патріарх Олександрійський p1dbnp97gf8tt19hp19vb57ft63
Житія святих,  Листопад

Святитель Іоанн Милостивий, патріарх Олександрійський

Місяця листопада на 12-й день

Святитель Іоанн Милостивий, патріарх Олександрійський, народився на Кіпрі в VI столітті в сім’ї знатного вельможі Епіфанія. З волі батьків одружився і мав дітей. Коли дружина і діти святого померли, він став ченцем: суворим пісником, молитовником і братолюбцем.

Його духовні подвиги здобули йому популярність, і, коли овдовіла патріарша кафедра в Олександрії, імператор Іраклій і все духовенство просили святого Іоанна зайняти патріарший престол.

Святитель гідно ніс архіпастирське служіння, дбаючи про моральне і догматичне виховання пасомих. Під час свого патріаршества він викрив і вигнав з Олександрії єресь монофеліта-антиохійця Фуллона.

Але головною своєю справою святитель вважав милостиню і благодіяння всім нужденним. На початку свого патріаршого служіння він наказав врахувати жебраків і убогих в Олександрії, яких виявилося понад сім тисяч осіб. Усім цим нещасним святитель давав щоденну безкоштовну їжу. Двічі на тиждень, у середу і п’ятницю, він виходив до дверей патріаршого собору і, сидячи на паперті, приймав усіх нужденних: розбирав чвари, допомагав скривдженим, роздавав милостиню. Тричі на тиждень він відвідував лікарні, надаючи допомогу страждальцям. У цей час імператор Іраклій вів важку війну з перським царем Хозроєм II. Перси розграбували і спалили Єрусалим, захопивши безліч полонених. Святий патріарх Іоанн виділив більшу частину церковної скарбниці для їхнього викупу.

Святитель ніколи не відмовляв прохачам. Одного разу дорогою до лікарні він зустрів жебрака і велів дати йому 6 срібняків. Жебрак, змінивши одяг, обігнав патріарха і знову став просити милостиню. Іоанн знову дав йому 6 срібняків. Коли ж же жебрак втретє попросив милостині і слуги стали гнати настирливого прохача, патріарх наказав дати йому 12 срібняків, сказавши: “Чи не Христос спокушає мене?” Двічі святитель давав гроші купцеві, який зазнавав корабельних аварій, а втретє дав йому корабель, що належав патріархії, наповнений пшеницею, на якому купець здійснив благополучну подорож і повернув борг.

Святий Іоанн Милостивий був відомий своїм лагідним ставленням до людей. Одного разу святитель змушений був за якусь провину відлучити від Церкви одного клірика. Той, хто провинився, озлобився на патріарха. Святитель хотів закликати його для бесіди і забув про це. Під час звершення Божественної літургії святий згадав слова Євангелія: коли приносиш свій дар на вівтар і згадаєш, що брат твій має що-небудь проти тебе, – залиш дар свій і спочатку помирися з братом твоїм (Мф. 5:23-24). Святитель вийшов із вівтаря, покликав до себе клирика, який завинив, і, впавши перед ним на коліна, всенародно просив вибачення. Вражений клірик розкаявся у скоєному і згодом став благочестивим священиком.

Один городянин образив Георгія, племінника патріарха. Георгій просив святого помститися кривднику. Святитель обіцяв так відплатити кривдникові, що здивується вся Олександрія. Це заспокоїло Георгія, і святий Іоанн став повчати його, кажучи про необхідність лагідності та смиренності, а потім, закликавши кривдника, оголосив, що звільняє його від сплати церковної данини за землю. Олександрія справді була здивована такою “помстою”, а Георгій зрозумів урок свого дядька.

Святий Іоанн, суворий аскет і молитовник, завжди мав у душі пам’ять смертну. Він замовив для себе труну, але не велів майстрам доробляти її до кінця, вказавши кожного святкового дня приходити до нього і питати, чи не час завершити роботу.

Незадовго до смерті святий Іоанн змушений був через хворобу залишити свою кафедру і піти на о. Кіпр. Під час шляху на кораблі хворому святителю було знамення: у сонному видінні йому з’явився світлосяйний чоловік і сказав: “Цар царів кличе тебе до Себе”. Це видіння провістило швидку кончину патріарха. Прибувши на Кіпр, у рідне місто Амафунт, святитель з миром відійшов до Господа (616-620).

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Иоанну Милостивому, глас 8

В терпе́нии твое́м стяжа́л еси́ мзду́ твою́, о́тче преподо́бне,/ в моли́твах непреста́нно терпе́вый,/ ни́щия возлюби́вый и сия́ удовли́вый,/ но моли́ся Христу́ Бо́гу, Иоа́нне ми́лостиве, блаже́нне,// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак святителю Иоанну Милостивому, глас 2

Бога́тство твое́ расточи́л еси́ убо́гим,/ и Небе́сное бога́тство ны́не восприя́л еси́,/ Иоа́нне всему́дре:/ сего́ ра́ди вси́ тя почита́ем,/ соверша́юще па́мять твою́,// ми́лостыни о тезоимени́те!

Молитва святителю Иоанну Милостивому

Святи́телю Бо́жий Иоа́нне, ми́лостиве защи́тниче си́рых и су́щих в напа́стех! К тебе́ прибега́ем и тебе́ мо́лимся, я́ко ско́рому покрови́телю все́х и́щущих от Бо́га утеше́ния в беда́х и ско́рбех. Не преста́й моля́ся ко Го́споду о все́х с ве́рою притека́ющих к тебе́! Ты́, преиспо́лнен сы́й Христо́вы любви́ и бла́гости, яви́лся еси́ я́ко чу́дный черто́г доброде́тели милосе́рдия и стяжа́л еси́ себе́ и́мя «Ми́лостивый». Ты́ бы́л еси́ я́ко река́, непреста́нно теку́щая ще́дрыми ми́лостьми и все́х жа́ждущих оби́льно напая́ющая. Ве́руем, я́ко, по преселе́нии от земли́ на не́бо, усугу́бися в тебе́ да́р благода́ти сея́ и я́ко соде́лался еси́ неисчерпа́емый сосу́д вся́кия благосты́ни. Сотвори́ у́бо твои́м хода́тайством и заступле́нием пред Бо́гом «вся́кия уте́хи», да вси́, прибега́ющии к тебе́, обрета́ют ми́р и безмяте́жие: да́руй и́м утеше́ние в печа́лех вре́менных и посо́бие в ну́ждах жите́йских, всели́в в ни́х наде́жду ве́чнаго упокое́ния во Ца́рствии Небе́снем. В житии́ твое́м на земли́ ты́ бы́л еси́ приста́нище все́м су́щим во вся́кой беде́ и ну́жде, оби́димым и неду́гующим; ни еди́н от притека́вших к тебе́ и проси́вших у тебе́ ми́лости лише́н бы́сть твоея́ благосты́ни. То́жде и ны́не, ца́рствуя со Христо́м Бо́гом на небеси́, яви́ все́м покланя́ющимся пред честно́ю твое́ю ико́ною и моля́щимся о по́мощи и заступле́нии. Не то́чию са́м ты́ твори́л еси́ ми́лость безпомо́щным, но и се́рдца други́х воздвига́л еси́ ко утеше́нию немощны́х и к призре́нию убо́гих. Подви́гни у́бо и ны́не се́рдца ве́рных к заступле́нию си́рых, утеше́нию скорбя́щих и успокое́нию неиму́щих. Да не оскудева́ют в ни́х да́ры ми́лости, па́че же да всели́тся в ни́х ми́р и ра́дость о Ду́се Свя́те,– во сла́ву Го́спода и Спа́са на́шего Иису́са Христа́, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Тропaрь, глaсъ и7:

Въ терпёніи твоeмъ стzжaлъ є3си2 мздY твою2, џтче прпdбне, въ мл7твахъ непрестaннw терпёвый, ни1щыz возлюби1вый, и3 сі‰ ўдовли1вый: но моли1сz хrтY бGу, їwaнне ми1лостиве бл7жeнне, сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ в7.
Под0бенъ: Вhшнихъ и3щS:

Богaтство твоE расточи1лъ є3си2 ўбHгимъ, и3 нбcное богaтство нhнэ воспріsлъ є3си2, їwaнне всемyдре. сегw2 рaди вси1 тz почитaемъ, совершaюще пaмzть твою2, ми1лостыни q тезоимени1те!

Ще в розробці

Знайшли помилку