Преподобний Феодосій Великий, спільних житій начальник p190096kkn1tu7pvqi1h3kfgag3
Житія святих,  Січень

Преподобний Феодосій Великий, спільних житій начальник

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 11-й день

Родом із Каппадокії. Вихований батьками в благочесті. Прагнучи відлюдницького життя, оселився в Палестині в пустельній печері, в якій, за переказами, ночували три волхви, котрі прийшли вклонитися народженому Спасителю світу. У ній він прожив 30 років у великій стриманості та безперестанній молитві.

До подвижника поступово почали стікатися охочі жити під його керівництвом. Коли церква вже не вміщала ченців, що зібралися, святитель після молитви, взявши кадило з холодним вугіллям, пішов пустелею. На одному місці вугілля раптово розгорілося і запалився фіміам. Тут преподобний і заснував перший спільножительний монастир, або Лавру. У монастирі св. Феодосій влаштував будинки для приймання гостей, окремі лікарні для ченців і мирян, притулки для людей похилого віку. За його молитвою багато разів з’являлося чудо примноження хлібів, необхідних для харчування жебраків, які зібралися до обителі.

Коли виникла єресь Євтихія, православні були гнані від імператора Анастасія (491-518). Преподобний Феодосій спочатку написав послання імператорові, потім пішов до Єрусалима і у Великій церкві виголосив привселюдно: “Хто не шанує чотирьох Вселенських Соборів, нехай буде анафема”. За цей вчинок його утримували в ув’язненні. Ще за життя сподобився дару зцілення та інших чудес. Мирно помер у віці 105 років (529 р.).

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Феодосию Великому, глас 8

Слез твои́х тече́ньми пусты́ни безпло́дное возде́лал еси́,/ и и́же из глубины́ воздыха́ньми во сто трудо́в уплодоноси́л еси́,/ и был еси́ свети́льник вселе́нней, сия́я чудесы́, Феодо́сие, о́тче наш,// моли́ Христа́ Бо́га, спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Феодосию Великому, глас 8

Насажде́н во дво́рех Го́спода твоего́,/ преподо́бными твои́ми доброде́тельми красно́ процве́л еси́,/ и умно́жил еси́ ча́да твоя́ в пусты́ни,/ слез твои́х ту́чами напая́емая,/ стадонача́льниче Бо́жий Боже́ственных дворо́в. Те́мже зове́м:// ра́дуйся, о́тче Феодо́сие.

Тропaрь, глaсъ и7:

Слeзъ твои1хъ течeньми, пустhни безпл0дное воздёлалъ є3си2, и3 и5же и3з8 глубины2 воздыхaньми во сто2 трудHвъ ўплодоноси1лъ є3си2, и3 бhлъ є3си2 свэти1льникъ вселeннэй, сіsz чудесы2: fеод0сіе џтче нaшъ, моли2 хrтA бGа, сп7сти1сz душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Взбрaнной:

Насаждeнъ во дв0рэхъ гDа твоегw2, прпdбными твои1ми добродётельми краснw2 процвёлъ є3си2, и3 ўмн0жилъ є3си2 ч†да тво‰ въ пустhни, слeзъ твои1хъ тyчами напаsємаz, стадоначaльниче б9іи бжcтвенныхъ дворHвъ. тёмже зовeмъ: рaдуйсz, џтче fеод0сіе.

Ще в розробці

Знайшли помилку