Преподобний Павло Фівейський p1b7d583kfm8q143m1gf8grv1jgb5
Житія святих,  Січень

Преподобний Павло Фівейський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 15-й день

Преподобний Павло Фівейський народився в Єгипті, в місті Фіваїда. Залишившись сиротою, він багато потерпів від свого користолюбного родича через батьківську спадщину. Під час гонінь Декія (249-251) на християн святий Павло, дізнавшись про підступний задум віддати його до рук гонителів, покинув місто і пішов у пустелю.

Оселившись у печері біля підніжжя гори, преподобний Павло, нікому не відомий, прожив у ній 91 рік, невпинно молячись Богу вдень і вночі. Харчувався він фініками і хлібом, який приносив йому ворон, одягом із пальмового листя ховався від холоду і спеки. За Божою волею, вже незадовго до смерті преподобного Павла, Бог відкрив про нього преподобному Антонію Великому (пам’ять 17 січня), який також трудився у Фіваїдській пустелі. Одного разу святому Антонію спало на думку, що навряд чи є інший такий пустельник, як він, і тоді він почув голос: “Антонію, є раб Божий, який досконаліший за тебе і раніше за тебе оселився тут у пустелі. Іди в глибину її і знайдеш його”. Антоній пішов і знайшов печеру святого Павла. Давши Антонієві урок смирення, преподобний Павло вийшов йому назустріч. Старці назвали один одного на ім’я, обійнялися і довго розмовляли. Під час бесіди прилетів ворон і приніс їм обом хліб. Преподобний Павло відкрив преподобному Антонію наближення своєї кончини і заповів поховати його. Преставився святий Павло під час молитви, стоячи на колінах. Преподобний Антоній бачив, як його свята душа в оточенні Ангелів, пророків і апостолів сходила до Бога. Два леви прибігли з пустелі й кігтями вирили могилу. Преподобний Антоній поховав святого старця і, взявши його одяг із пальмового листя, пішов у свою обитель. Одяг цей преподобний Антоній зберігав як найбільшу святиню і одягав тільки двічі на рік – на Великдень і П’ятидесятницю. Помер преподобний Павло Фівейський 341 року, коли йому було 113 років. Він не заснував жодної обителі, але незабаром після його смерті з’явилося багато наслідувачів його життя, котрі вкрили пустелю обителями. Преподобний Павло вважається батьком православного чернецтва.

У XII столітті тіло святого Павла з волі імператора Мануїла (1143-1180) було перенесено до Царгорода і покладено в Перивлеплетській обителі Пресвятої Богородиці. Згодом воно було перенесено до Венеції і, нарешті, до Угорщини в Офеї; частина глави його знаходиться в Римі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Павлу Фивейскому, глас 8

В тебе́, о́тче, изве́стно спасе́ся, е́же по о́бразу:/ прии́м бо крест, после́довал еси́ Христу́,/ и де́я учи́л еси́ презира́ти у́бо плоть, прехо́дит бо,/ прилежа́ти же о души́, ве́щи безсме́ртней.// Те́мже и со А́нгелы сра́дуется, преподо́бне Па́вле, дух твой.

Кондак преподобному Павлу Фивейскому, глас 3

Я́ко свети́ло незаходя́щее мы́сленнаго Со́лнца,/ соше́дшеся, днесь восхва́лим в пе́снех:/ возсия́л бо еси́ су́щим во тьме неразу́мия,/ вся возводя́ к Боже́ственней высоте́,// фиве́ев украше́ние, Па́вле преподо́бне, отце́в и по́стников тве́рдое основа́ние.

Кондaкъ пavла, глaсъ G.
Под0бенъ: Дв7а днeсь:

Ћкw свэти1ло незаходsщее мhсленнагw сlнца, сошeдшесz днeсь восхвaлимъ въ пёснехъ: возсіsлъ бо є3си2 сyщымъ во тмЁ неразyміz, вс‰ возводS къ бжcтвеннэй высотЁ, fивeєвъ ўкрашeніе, пavле прпdбне, nтцє1въ и3 п0стникwвъ твeрдое њсновaніе.

Ще в розробці

Знайшли помилку