Житія святих,  Лютий

Преподобний Парфеній, єпископ Лампсакійський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 7-й день

Святитель Парфеній, єпископ Лампсакійський, був родом із міста Мелітополя (Мала Азія), де його батько Христофор служив дияконом. Юнак не був навчений грамоти, але добре засвоїв Божественне Писання, перебуваючи в храмі під час богослужінь. У нього було добре серце, і, займаючись рибальством, він виручені гроші роздавав жебракам. Сповнений благодаті Божої, святий Парфеній з 18-ти років ім’ям Христовим лікував хвороби, виганяв бісів і творив інші чудеса. Дізнавшись про доброчесне життя юнака, Мелітопольський єпископ Филип дав йому освіту і висвятив на пресвітера. У 325 році, за царювання Константина Великого, архієпископ Кізичний Ахіллій поставив його єпископом міста Лампсака (Мала Азія). У місті було безліч язичників, і святитель став старанно поширювати віру в Христа, утверджуючи її з волі Божої багатьма чудесами і зціленнями хворих. Люди стали відходити від язичницьких вірувань, і тоді святитель Парфеній вирушив до царя Константина Великого з проханням дати йому владу руйнувати ідольські капища і будувати на їхньому місці християнські храми. Цар прийняв святителя з честю, дав йому грамоту на руйнування капищ і забезпечив коштами для будівництва храму. Повернувшись до Лампсака, святитель Парфеній наказав зруйнувати ідольські капища і посеред міста спорудити прекрасний Божий храм.

Знайшовши на одному з розорених капищ великий камінь, зручний для влаштування святого престолу в храмі, святитель наказав обробити його і відвезти на будівництво церкви. Через злість диявола, який розлютився за взятий із капища камінь, віз перекинувся, і каменем вбило візника Євтихіана. Святий Парфеній воскресив його своєю молитвою і осоромив диявола, який хотів перешкодити Божій справі.

Милосердя святителя було таке велике, що він не відмовляв у зціленні нікому із безлічі людей, які приходили до нього або яких зустрічав на дорогах, які страждали від тілесних недуг і були одержимі нечистими духами. Народ перестав звертатися до лікарів, оскільки всі хвороби в Ім’я Господа Іісуса Христа безоплатно зціляв святий Парфеній. Великою силою Імені Христового вигнав святитель безліч бісів із людей, будинків, морських вод. Коли святитель виганяв біса із однієї людини, одержимої ним з дитинства, нечистий дух став просити святого дати йому інше місце проживання. Святий пообіцяв вказати таке місце і, відкривши уста свої, сказав бісу: “Увійди і мешкай у мені”. Диявол, ніби обпалений вогнем, закричав: “Як я ввійду в дім Божий?” — і сховався в місцях пустельних і непрохідних. Нечистий дух, вигнаний святителем із будинку, де виготовляли царські порфіри, кричав привселюдно, що Божественний вогонь жене його в геєну вогненну.

Так, являючи людям велику силу віри в Христа, святитель навернув безліч ідолопоклонників до істинного Бога.

Святитель Парфеній помер мирно і був урочисто похований поруч із соборною церквою Лампсака, у побудованій ним самим каплиці. Мощі святого перебувають у монастирі Макрималі недалеко від міста Халкіс, у центрі острова Евія (Евбея) в Греції.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобным Парфению Лампсакийскому и Луке Елладскому, глас 4

Бо́же оте́ц на́ших,/ творя́й при́сно с на́ми по Твое́й кро́тости,/ не отста́ви ми́лость Твою́ от нас,/ но моли́твами их// в ми́ре упра́ви живо́т наш.

Кондак преподобному Парфению Лампсакийскому, глас 3

Чуде́с прия́л еси́ Боже́ственную благода́ть,/ богому́дре свяще́нне Парфе́ние, чудотво́рче богоно́се,/ вся́ ве́рных стра́сти очища́я,/ ду́хи лука́вства, о́тче, изгоня́я,/ сего́ ра́ди тя́ воспева́ем,// я́ко ве́лия таи́нника Бо́жия благода́ти.

Кондaкъ парfeніа, глaсъ G.

Под0бенъ: Дв7а днeсь:

Чудeсъ пріsлъ є3си2 бжcтвенную благодaть, бGомyдре сщ7eнне парfeніе, чудотв0рче бGон0се, вс‰ вёрныхъ стр†сти њчищaz, дyхи лукaвства, џ§е, и3згонsz: сегw2 рaди тS воспэвaемъ, ћкw вeліz таи1нника б9іz благодaти.

Ще в розробці

Знайшли помилку