Житія святих,  Березень

Преподобномученик Євстратій Печерський, в Ближніх печерах

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 28-й день / вересня на 28-й день — Собор преподобних отців Києво-Печерських, які в Ближніх печерах (преподобного Антонія) спочивають / друга Неділя Великого посту – Собор усіх преподобних отців Києво-Печерських (перехідне)

Преподобномученик Євстратій Печерський народився в XI столітті в Києві в багатій родині. З віком він прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі, роздавши свій маєток вбогим. Преподобний Євстратій смиренно проходив послух в обителі, суворо дотримуючись молитовного правила і проводячи дні в пості та стриманості.

Коли 1096 року на Київ напали половці й розорили Печерський монастир, винищивши багатьох ченців, преподобний Євстратій був узятий у полон і разом із тридцятьма монастирськими робітниками та двадцятьма киянами проданий у рабство одному іудею, який жив у місті Корсуні. Богопротивний єврей став примушувати бранців зректися Христа, погрожуючи тих, хто не погодиться, заморити голодом у кайданах. Але мужній чернець Євстратій молитовно зміцнював і повчав своїх братів-християн духовними настановами: “Браття! Хто з вас охрестився і увірував у Христа, нехай той не зраджує обітниці, даній при Хрещенні. Христос відродив нас водою і Духом, викупив нас від прокляття закону Своєю Кров’ю і зробив нас спадкоємцями Свого Царства. Якщо живемо ─ будемо жити для Господа; якщо помремо ─ помремо в Господі, і тимчасовою смертю знайдемо вічне життя”. Зміцнювані словами преподобного, бранці вважали за краще померти від нестачі тимчасової їжі і пиття, але не зректися Христа, Який є їжею і питтям вічного життя. Виснажені голодом і спрагою, всі п’ятдесят бранців через кілька днів померли.

Лише один преподобний Євстратій залишився живий, бо з юних років звик до посту. Страждаючи від голоду, він уже протягом чотирнадцяти днів не торкався їжі та води. Нечестивий єврей, бачачи, що через чорноризця пропали його гроші, заплачені за полонених, вирішив помститися святому ченцеві.

Наближалося Світле Христове Воскресіння, і єврей-рабовласник під час святкування іудейської пасхи, зібравши своїх друзів, розіп’яв на хресті преподобного Євстратія. Жорстокі мучителі, що зібралися навколо розіп’ятого святого, лаяли страстотерпця і пропонували скуштувати їхньої паски. На це преподобномученик відповідав: “Великої благодаті сподобив мене нині Господь. Він дарував мені милість постраждати за Ім’я Його на хресті за образом Його страждань…”. Почувши це, розгніваний єврей схопив спис і простромив ним прикутого до хреста преподобномученика Євстратія. Святе тіло страждальця, зняте з хреста, було вкинуто в море. Віруючі християни довго шукали святі мощі мученика, але не змогли їх знайти. Промислом Божим нетлінні мощі були знайдені в печері і являли багато чудес. Згодом їх було перенесено до Ближніх печер Києво-Печерського монастиря.

Пророцтво святого мученика Євстратія про те, що кров його буде відомщена, здійснилося негайно після його смерті. Того самого дня надійшов наказ грецького імператора вигнати з Корсуні всіх євреїв, позбавивши їхнього майна, а старійшин побити за муки християн. Єврея, який розпинав преподобномученика Євстратія, повісили на дереві, і він отримав справедливу відплату за беззаконня.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобномученику Евстратию Печерскому, глас 7

По́стником и му́чеником яви́лся еси́ похвала́, преподо́бне Евстра́тие,/ пре́жде бо воздержа́нием пло́ть умертви́в,/ после́довал еси́ Христу́, нося́ кре́ст сво́й./ Последи́ же и са́м на кре́ст вознесе́н бы́в/ и копие́м в ре́бра прободе́н,/ в ру́це Бо́жии ду́шу преда́л еси́./ Колесни́цею о́гненною возноси́м на Небеса́,/ сугу́бо венча́лся еси́ от Христа́ Бо́га// и Спа́са ду́ш на́ших.

Кондак преподобномученику Евстратию Печерскому, глас 8

Я́ко ревни́тель стра́сти Влады́чней/ и по́стников усе́рдный после́дователь сы́й,/ пле́нники уче́нием твои́м наста́вль, Христо́ви приве́л еси́, Евстра́тие,/ и на́с, плене́нных страстьми́, мольба́ми свои́ми свободи́/ и подража́тели честно́му твоему́ житию́ покажи́, зову́щих:// ра́дуйся, испи́вый сла́достне ча́шу Христо́вых страда́ний.

 

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку