Мучениці Дорофея, Христина, Калліста і мученик Феофіл Кесарійські (Каппадокійські) p1b8s4q5no1jk21j4g12tnpdarvg3
Житія святих,  Лютий

Мучениці Дорофея, Христина, Калліста і мученик Феофіл Кесарійські (Каппадокійські)

Місяця лютого на 6-й день

Свята мучениця Дорофея жила в Кесарії Каппадокійській і постраждала за часів імператора Діоклітіана 288 або 300 року разом із мученицями Христиною, Каллістою і мучеником Феофілом.

Свята Дорофея була благочестивою дівицею-християнкою, вирізнялася великою лагідністю, смиренністю, цнотливістю і даною від Бога премудрістю, що дивувала багатьох. Схоплена за наказом правителя Саприкія, вона твердо сповідувала віру в Христа і зазнала катувань. Не зламавши волі святої, правитель віддав її двом жінкам-сестрам, Христині і Каллісті, які раніше були християнками, але, злякавшись мук, відреклися від Христа і стали вести нечестиве життя. Він наказав їм умовити святу Дорофею принести жертву язичницьким богам. Однак сталося протилежне: жінки, переконані святою Дорофією, що милосердям Божим дарується порятунок усім, хто кається, покаялися і знову навернулися до Христа. За це їх зв’язали спинами і спалили в смоляній бочці. Святі сестри Христина і Калліста страдницьки померли, принісши покаянну молитву Господу і спокутувавши гріх відступництва.

Свята Дорофея знову була піддана мукам, з великою радістю перетерпіла їх і так само радісно прийняла смертний вирок. Коли святу вели на страту, якийсь учений чоловік (схоластик), Феофіл, з насмішкою сказав їй: “Наречена Христова, пошли мені з саду Нареченого Твого рожевих квітів і яблук”. У відповідь мучениця кивнула йому. Перед смертю свята попросила дати їй час помолитися. Коли вона закінчила молитву, їй постав Ангел у вигляді прекрасного юнака і подав на чистому полотні три яблука і три рожеві квітки. Свята попросила передати все це Феофілу, після чого була усічена мечем. Отримавши благодатні дари, недавній гонитель християн був вражений, увірував у Спасителя і сповідав себе християнином. Підданий за це жорстоким катуванням, святий Феофіл прийняв мученицьку кончину через усічення мечем.

Мощі святої Дорофеї перебувають у Римі, в церкві її імені, глава також у Римі, в церкві Богоматері в Трастевере.

Знайшли помилку