Великомученик Димитрій Солунський p1dcms614m1m8k1rcn138f1or9ar73
Житія святих,  Жовтень

Великомученик Димитрій Солунський

Місяця жовтня на 26-й день

Батьки, таємні християни, хрестили Димитрія і наставили у вірі. Батько його, римський проконсул, помер, коли Димитрій досяг повноліття. Імператор Максиміан Галерій, який вступив на престол 305 року, призначив Димитрія на місце батька володарем і воєводою Фессалонійської області. Головним обов’язком Димитрія було захищати свою область від зовнішніх ворогів, але імператор зажадав від нього також, щоб він винищував християн. Димитрій замість цього став викорінювати язичницькі звичаї, а язичників навертати до Христової віри.

Звичайно, імператору незабаром донесли, що проконсул Димитрій – християнин. Повертаючись із походу проти сарматів (племен, що населяли причорноморські степи), Максиміан зупинився в Солуні. Готуючись до смерті, Димитрій роздав своє майно бідним, а сам віддався молитві і посту. Імператор ув’язнив проконсула у в’язницю і став розважати себе і жителів Солуні гладіаторськими битвами в цирку. Християн розшукували і тягли на арену. Відомий серед гладіаторів завзятий Лій легко перемагав лагідних християн у бою і під радість озвірілого натовпу скидав їх на списи воїнів.

Юнак Нестор, із християн, відвідав Димитрія в темниці, і Димитрій благословив його на єдиноборство з Лієм. Укріплений Богом, Нестор здолав гордого гладіатора і кинув його на списи воїнів. Нестора мали нагородити як переможця, але замість цього його стратили як християнина.

За наказом імператора темнична варта пронизала Димитрія списами 306 року. Тіло великомученика Димитрія викинули на поталу звірам, але солуняни таємно віддали його землі. Слуга Димитрія Лупп узяв криваву ризу і перстень мученика і почав ними зцілювати недужих. Його теж стратили. За правління імператора Костянтина Великого (324-337 рр.) над могилою великомученика Димитрія спорудили храм, а за сто років були знайдені його нетлінні мощі. При гробі великомученика Димитрія відбувалися чудеса і зцілення. За правління імператора Маврикія авари, що жили на Дону, взяли в облогу місто Солунь. Святий Димитрій з’явився на міській стіні, і 100-тисячне військо тих, що брали в облогу, втекло. Іншим разом святий врятував місто від голоду. Житіє святого Димитрія оповідає, що він звільняв полонених від ярма невірних і допомагав їм досягти Солуні.

З VII століття при раці святого Димитрія почало витікати запашне і чудотворне миро, про що писали сучасники. У XIV столітті Димитрій Хризолог писав про нього: миро “за властивістю своєю не вода, але густіша за неї і не схоже на жодну з відомих нам речовин… Воно дивовижніше за всі пахощі не тільки штучні, а й за природою створені Богом”. З цієї причини великомученика Димитрія найменовували Мироточивим.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь великомученику Димитрию Солунскому, глас 3

Вели́ка обре́те в беда́х/ тя побо́рника вселе́нная, страстоте́рпче,/ язы́ки побежда́юща./ Я́коже у́бо Ли́еву низложи́л еси горды́ню,/ и на по́двиг дерзнове́нна сотвори́в Не́стора,/ та́ко, свя́те Дими́трие,/ Христу́ Бо́гу моли́ся// дарова́ти нам ве́лию ми́лость.

Кондак великомученику Димитрию Солунскому, глас 2

Крове́й твои́х струя́ми, Дими́трие,/ Це́рковь Бог обагри́,/ да́вый тебе́ кре́пость непобеди́мую,/ и соблюда́я град твой невреди́м:// того́ бо еси́ утвержде́ние.

Молитва великомученику Димитрию Солунском

Святы́й и сла́вный великому́чениче Христо́в Дими́трие, ско́рый помо́щниче и те́плый засту́пниче с ве́рою притека́ющих к тебе́! Предстоя́ с дерзнове́нием Небе́сному Царю́, испроси́ у Него́ проще́ние согреше́ний на́ших и о е́же изба́витися нам от всегуби́тельныя я́звы, тру́са, пото́па, огня́, меча́ и ве́чныя ка́зни. Моли́ бла́гость Его́, е́же уще́дрити град сей, оби́тель сию́ и вся́кую страну́ христиа́нскую. Исхода́тайствуй у Царя́ ца́рствующих на враги́ побе́ду и одоле́ние правосла́вным христиа́нам, всей держа́ве правосла́вной мир, тишину́, тве́рдость в ве́ре и преспе́яние во благоче́стии; нам же, чту́щим честну́ю па́мять твою́, испроси́ благода́тное укрепле́ние на дела́ блага́я, да благоутро́бное Влады́це на́шему Христу́ Бо́гу зде творя́ще, сподо́бимся моли́твами твои́ми насле́довати Ца́рствие Небе́сное для ве́чнаго прославле́ния Его́ со Отце́м и Святы́м Ду́хом. Ами́нь.

Величание великомученику Димитрию Солунскому

Велича́ем тя, страстоте́рпче святы́й Дими́трие, и чтим честна́я страда́ния твоя́, я́же за Христа́ претерпе́л еси́.

Тропaрь, глaсъ G:

Вели1ка њбрёте въ бэдaхъ тS поб0рника вселeннаz, страстотeрпче, kзhки побэждaюща. ћкоже ќбw лЂеву низложи1лъ є3си2 гордhню, и3 на п0двигъ дерзновeнна сотвори1въ нeстwра, тaкw, ст7е дими1тріе, хrтY бGу моли1сz даровaти нaмъ вeлію млcть.

Кондaкъ м§ника, глaсъ в7:

Кровeй твои1хъ струsми, дими1тріе, цRковь бGъ њбагри2, дaвый тебЁ крёпость непобэди1мую, и3 соблюдaz грaдъ тв0й невреди1мь: тогH бо є3си2 ўтверждeніе.

Мlтва

Ст7ы1й и3 слaвный великомч7ниче хрcт0въ дими1тріе, ск0рый пом0щниче и3 тeплый застyпниче съ вёрою притекaющихъ къ тебЁ! предстоS съ дерзновeніемъ нбcному цр7ю2, и3спроси2 ў негw2 прощeніе согрэшeній нaшихъ и3 w3 є4же и3збaвитисz нaмъ t всегуби1тельныz ћзвы, трyса, пот0па, nгнS, мечA и3 вёчныz кaзни. моли2 бlгость є3гw2, є4же ўщeдрити грaдъ сeй, nби1тель сію2 и3 всsкую странY хрcтіaнскую. и3сходaтайствуй ў цр7S цaрствующихъ на враги2 побёду и3 w3долёніе правосл†внымъ хрcтіaнwмъ, всeй держaвэ правослaвной ми1ръ, тишинY, твeрдость въ вёрэ и3 преспёzніе во бл7гочeстіи: нaмъ же, чтyщымъ честнyю пaмzть твою2, и3спроси2 бл7годaтное ўкрэплeніе на дэлA бlг†z, да бlгоутр0бное вLцэ нaшему хрcтY бг7у здЁ творsще, спод0бимсz мл7твами твои1ми наслёдовати црcтвіе нбcное длS вёчнагw прославлeніz є3гw2 со nц7eмъ и3 ст7ы1мъ дх7омъ. Ґми1нь.

Ще в розробці

Знайшли помилку