Покров Пресвятої владичиці нашої Богородиці p1auhkoqmi1h0pcl1kn31q9s1ih54
Житія святих,  Жовтень

Покров Пресвятої владичиці нашої Богородиці

Місяця жовтня на 1-й день

В основу свята лягла подія з візантійської історії. Подія ця відображена в грецьких агіографічних джерелах, зокрема, в житії константинопольського юродивого Андрія, але у візантійському богослужінні вона слідів не залишила. Візантія свята Покрови не знала.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці утвердилося на Русі, в середині XII ст., за благовірного князя Андрія Боголюбського, який княжив у Володимирі і дуже шанував свого небесного покровителя – св. Андрія юродивого. Запис про це міститься в Пролозі XII століття.

Житіє Андрія було добре відоме на Русі, його переклад слов’янською було зроблено вже в XI ст. У житії розповідається, як одного разу Андрій прийшов до Влахернського храму і там під час молитви побачив Божу Матір, Яка стояла в повітрі, тримаючи свій мафорій (покривало, покров) над усіма, хто молився в храмі.

Влахерни – північно-західний район Константинополя, неподалік від імператорського палацу, тут була знаменита церква Богородиці, збудована імператором Левом Великим у 474 р., у цій церкві зберігалася риза (мафорій) і пояс Богородиці, знайдені царицею Оленою під час розкопок у Св. Землі.

Візантійці дуже шанували Божу Матір, і Вона за молитвами вірян не раз рятувала Константинополь від ворожих нападів. Один із найвідоміших випадків стався за царювання імператора Іраклія (VII ст.), який, вирушаючи на війну, доручив охорону столиці шанованій іконі Богородиці, і Пречиста Діва не пропустила ворогів у місто. На честь цієї події було складено гімн Пресвятій Богородиці – Акафіст, де Вона величається “Взбранной воеводой”.

І таких випадків в історії візантійської столиці було безліч. Один із них пов’язаний із поразкою росіян. У 860 р. руські дружини взяли в облогу Константинополь, Св. патріарх Фотій після всеношної виніс із Влахернського храму ризу Богоматері й опустив її у води Босфору, негайно здійнялася буря і потопила руські кораблі, місто було врятовано.

Чудо, свідком якого став блаженний Андрій, сталося в 910 р. У ніч із п’ятниці на суботу, під час всенічного бдіння, у Влахернах цього дня відбувався особливий чин богослужіння. Збереглися його докладні описи в пізніших джерелах: “Був колись у Константинополі, в одній церкві, образ Святої Діви, перед яким висів покрив, який абсолютно закривав його; але в п’ятницю, на вечірній вечірній службі, цей покрив, без жодного сприяння, сам собою й божественним дивом нібито піднімався до неба, тож усе це могли ясно й цілком бачити, а в суботу покров сходив на колишнє місце й залишався до наступної п’ятниці”. Це відбувалося з регулярністю і тому отримало назву “звичайного дива”.

Але блаженний Андрій став свідком чуда зовсім не звичайного. У цей час Царгород переживав чергову облогу: місто було в кільці сарацинів (за іншою версією – його брали в облогу війська руського князя Олега). Народ разом із патріархом Євсевієм та імператором Левом VI Мудрим зібралися у Влахернському храмі, щоб молитися до Божої Матері про заступництво.

У житії Андрія читаємо: “Коли відбувалося всенічне бдіння у святій гробниці, що знаходиться у Влахернах, вирушив туди і блаженний Андрій… Був там також юнак Епіфаній, який завжди молився з особливим завзяттям. Близько 11-ї години побачив блаженний Андрій Пресвяту Богородицю, що з’явилася з боку Царських Воріт із грізною свитою. Серед них були і високоповажний Предтеча, і Сини Грому, які тримали Богородицю під руки по обидва боки, і багато інших святих, одягнених у біле, йшли перед Нею, а інші слідували за Нею з гімнами і піснеспівами духовними. І ось, коли вони наблизилися до амвона, підійшов блаженний Андрій до Епіфанія і каже: “Чи бачиш ти Госпожу і Владичицю світу?” Він же відповів: “Так, отче мій духовний”. І вони бачили, як Богородиця, схиливши Свої коліна, довго молилася, просячи за людей, які стояли навколо. І коли Вона закінчила молитву, зняла з Себе мафорій, і, взявши його Своїми пречистими руками, розпростерла над усіма, хто стояв у храмі. І протягом довгого часу бачили Андрій і Епіфаній покров Богородиці, який був розпростертий над народом і випромінював славу Божу”.

Князь Андрій Боголюбський, який шанував блаженного Андрія, з особливою увагою поставився до цього видіння, сприйнявши його як особливий знак для себе і своєї землі. Введенням свята Покрови, Андрій, можна сказати, доручав Богородиці свій народ, свою землю, руську Церкву Її захисту і заступництву. І відтоді Русь усвідомлює себе одним із земних уділів Пресвятої Богородиці, а свято Покрови стає одним з найулюбленіших у народі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Покрова Пресвятой Богородицы, глас 4 

Днесь благове́рнии лю́дие све́тло пра́зднуем/ осеня́еми Твои́м, Богома́ти, прише́ствием,/ и к Твоему́ взира́юще Пречи́стому о́бразу, уми́льно глаго́лем:/ покры́й нас честны́м Твои́м Покро́вом,/ и изба́ви нас от вся́каго зла,/ моля́щи Сы́на Твоего́, Христа́ Бо́га на́шего,// спасти́ ду́ши на́ша.

Кондак Покрова Пресвятой Богородицы, глас 3 

Де́ва днесь предстои́т в це́ркви,/ и с ли́ки святы́х неви́димо за ны мо́лится Бо́гу,/ А́нгели со архиере́и покланя́ются,/ апо́столи же со проро́ки ликовству́ют:// нас бо ра́ди мо́лит Богоро́дица Преве́чнаго Бо́га.

Молитва Пресвятой Богородице в праздник Покрова

О, Пресвята́я Де́во, Ма́ти Го́спода вы́шних сил, Небесе́ и земли́ Цари́це, гра́да и страны́ на́шея Всемо́щная Засту́пнице! Приими́ хвале́бно благода́рственное пе́ние сие́ от нас, недосто́йных раб Твои́х, и вознеси́ моли́твы на́ша ко Престо́лу Бо́га Сы́на Твоего́, да ми́лостив бу́дет непра́вдам на́шим, и проба́вит благода́ть Свою́ чту́щим всечестно́е и́мя Твое́ и с ве́рою и любо́вию покланя́ющимся чудотво́рному о́бразу Твоему́. Не́смы бо досто́йни от Него́ поми́ловани бы́ти, а́ще не Ты уми́лостивиши Его́ о нас, Влады́чице, я́ко вся Тебе́ от Него́ возмо́жна суть. Сего́ ра́ди к Тебе́ прибега́ем, я́ко к несомне́нней и ско́рой Засту́пнице на́шей: услы́ши нас, моля́щихся Тебе́, осени́ нас вседержа́вным покро́вом Твои́м, и испроси́ у Бо́га Сы́на Твоего́: па́стырем на́шим ре́вность и бде́ние о душа́х, градоправи́телем му́дрость и си́лу, судия́м пра́вду и нелицеприя́тие, наста́вником ра́зум и смиренному́дрие, супру́гом любо́вь и согла́сие, ча́дом послуша́ние, оби́димым терпе́ние, оби́дящим страх Бо́жий, скорбя́щим благоду́шие, ра́дующимся воздержа́ние, всем же нам дух ра́зума и благоче́стия, дух милосе́рдия и кро́тости, дух чистоты́ и пра́вды. Ей, Госпоже́ Пресвята́я, умилосе́рдися на немощны́я лю́ди Твоя́; разсе́янныя собери́, заблу́ждшия на путь пра́вый наста́ви, ста́рость поддержи́, ю́ныя уцелому́дри, младе́нцы воспита́й, и при́зри на всех нас призре́нием ми́лостиваго Твоего́ заступле́ния, воздви́гни нас из глубины́ грехо́вныя и просвети́ серде́чныя о́чи на́ша ко зре́нию спасе́ния, ми́лостива нам бу́ди зде и та́мо, в стране́ земна́го прише́льствия и на стра́шнем суде́ Сы́на Твоего́; преста́вльшияся же в ве́ре и покая́нии от жития́ сего́ отцы́ и бра́тию на́шу в ве́чней жи́зни со А́нгелы и со все́ми святы́ми жи́ти сотвори́. Ты бо еси́, Госпоже́, Сла́ва Небе́сных и Упова́ние земны́х, Ты по Бо́зе на́ша Наде́жда и Засту́пница всех, притека́ющих к Тебе́ с ве́рою. К Тебе́ у́бо мо́лимся, и Тебе́, я́ко Всемогу́щей Помо́щнице, са́ми себе́ и друг дру́га и весь живо́т наш предае́м, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание Покрова Пресвятой Богородицы

Велича́ем Тя,/ Пресвята́я Де́во,/ и чтим Покро́в Твой святы́й:/ Тя бо ви́де святы́й Андре́й на возду́се,// за ны Христу́ моля́щуюся.

Тропaрь, глaсъ д7:

Днeсь бл7говёрніи лю1діе свётлw прaзднуемъ, њсэнsеми твои1мъ, бGомт7и, пришeствіемъ, и3 къ твоемY взирaюще пречcтому џбразу, ўми1льнw глаг0лемъ: покрhй нaсъ честнhмъ твои1мъ покр0вомъ, и3 и3збaви нaсъ t всsкагw ѕлA, молsщи сн7а твоего2 хrтA бGа нaшего, сп7сти2 дyшы нaшz.

Кондaкъ, глaсъ G.

Дв7а днeсь предстои1тъ въ цeркви, и3 съ ли1ки с™hхъ неви1димw за ны2м0литсz бGу: ѓгGли со ґрхіерє1и покланsютсz, ґпcли же со прbрHки ликовствyютъ: нaсъ бо рaди м0литъ бцdа превёчнаго бGа.

Ще в розробці

Знайшли помилку