Пророк Амос p1bim0uhgu1h55b041th41q3cpju3
Житія святих,  Червень

Пророк Амос

Місяця червня на 15-й день

Святий пророк Амос народився у граді, що називався Фекої, у землі Юдиній, недалеко від Вифлеєму. Роду був простого й небагатого, у випасанні стад худоби провадив дні свої. Господь же не на багатих і славних, а на смиренних і убогих дивиться — взяв його, як же і Мойсея, і Давида, від стад овечих у пророкування і звелів йому із землі Юдиної іти в землю Ізраїля і там пророчим словом переконувати до покаяння людей, що ідолопоклонством розбестилися. Цар ізраїльський Єровоам після Соломонової смерти від володінь царя юдейського, сина Соломонового, що в Єрусалимі царював, від’єднався, створив собі інше царство над десятьма племенами ізраїльськими й назвався царем Ізраїлевим. З його днів ізраїльські народи відійшли від благочестивого богошанування й поклонялися ідолам. Той-бо цар, хотівши у владі своїй утвердитися, боявся, що коли ізраїльтяни будуть ходити до Єрусалиму на празники до єрусалимської церкви на поклоніння, то знову до єрусалимського царя приєднаються, а від нього відвернуться і вб’ють його. Через те зробив скульптури двох золотих телиць — знав норов тих людей, що до ідолопоклоніння легко схиляються, як же й прабатьки їхні, що в пустелі з Єгипту через Чорне море перейшли і з кілець золотих вилили собі золотого тельця. Дві ті золоті юниці зробив Єровоам, поставив одну в Дані, а другу у Ветилі — у містах володіння свого, звелівши всім ізраїльтянам не ходити до Єрусалиму, а поклонятися з жертвами тим золотим телицям і свята їм влаштовувати з торжеством. Говорив-бо окаянний той цар до людей: “Ось боги твої, Ізраїлю, що вивели тебе з Єгипту”. І так Єровоам розбестив Ізраїля. З того часу, хоч і Бог посилав пророків своїх святих до ізраїльтян, аби блуд їхній викрити, на путь же праведну знову наставити, мало хто з них виправлявся й повертався до істинного Бога, а інші і Богу правдивому, й ідолам, тобто золотим тим телицям, поклонялися. Між іншими пророками послав до них Бог і цього раба свого святого пророка Амоса зі страшними погрозами. Був же той пророк Божий препростий і недосвідчений бесідою, але не розумом. Той самий, що й у всіх пророків, Дух Святий у ньому діяв й устами його говорив.

Час-бо і початок його пророкування був у дні царя юдейського Озії в Єрусалимі, царя ж Ізраїлевого в Самарії Єровоама. Не того, що відлучився від скипетра Юдиного і зробив золотих телиць, але іншого, пізнішого літами, — Єровоама, який, подібно до попереднього Єровоама, був і золотих телиць служителем. У дні тих царів, за два роки перед страшним землетрусом, що мав бути в Палестині, почав Амос святий пророкувати. Землетрус же великий, за сповіщенням давніх письменників, був так. Цар юдейський Озія, якого називали й Азарією, розгордився — насмілився в церкві святая святих за чином священицьким на вівтарі кадильному тиміян закурити. Боронили йому ієреї, погрожували смертю — і зразу, в ту саму годину, затряслася земля трусом великим у Єрусалимі і всій Палестині. Не лише багато будівель попадало, а й гори деякі з місць своїх зрушилися. Церква вгорі тріснула, через тріщину ту промінь сонячний зійшов на лице цареві — і з’явилася на чолі в нього проказа. Тоді й цілий став прокаженим — так не потерпів Господь насилля, що чинилося вівтареві Його і безчестя ієреям Його.

Пророкував же Амос святий, погрожуючи, що страшні мають прийти кари Божі не лише на Ізраїль, а й на довколишні краї: Сирію, Філистинію, Тир, Ідумею, на амонітів же й на моавитян, як же в пророчій його книзі написано просторо. А найбільше на ізраїльтян, що після пізнання Бога відійшли від Нього. Не так бо гнівається і сердиться Бог через гріхи поган, що Його не знають, як же через гріхи людей, які пізнали Його і благодіяннями Його насолодилися. Яких лише благодіянь не робив Бог невдячному тому ізраїльському роду! Із рабства єгипетського звільнив, через море по сухому перевів, голодним у пустелі манну давав, в обітовану землю, що медом і молоком кипіла, вивів їх. Вони ж золотим ідолам, на подобу телиць зробленим, урочисті свята влаштовували, “ось боги твої, Ізраїлю”, — викрикали. Такі ж їхні богомерзенні празники найбільше відбувалися у граді Витилі, на високій горі, де стояла золота телиця. Туди найбільше Амос святий приходив, велегласно взивав до людей, просячи, і переконуючи, і карами лютими, що з гніву Божого на них ідуть, страшачи, аби зупинилися в безбожності такій. Але мало хто послухав його. Був тоді у Ветилі жрець тої телиці на ім’я Амасія. Він, бачачи пророка Божого Амоса, що безчестив ідола їхнього — золоту телицю, і жертви їхні опльовував, і людей від нечистого їхнього святкування відводив, ще ж і майбутні кари на тих, які не каятимуться, прозвіщав, — поскаржився на нього перед царем Ізраїлевим Єровоамом, кажучи: “Відвертає від тебе Амос дім Ізраїлевий, і земля не зможе витримати всіх слів його, бунтує і піднімає на тебе народ, ще ж і пророкує на тебе погане. Зброєю, каже, помре Єровоам, і Ізраїль полонений буде, виведений із землі своєї”. Так жрець Амасія прискаржував, хотівши зрушити царя на гнів проти Амоса. Але цар мало зважав на слова жерця, не хотів скривдити пророка Божого, Його ж шанував, хоч і був ідолопоклонником. Бачив жрець, що не може намовити царя на чоловіка Божого, — сам почав гонити того, як кат: багато разів, взявши його, бив люто і відганяв з Ветилу, забороняючи приходити на святкування, які влаштовували золотій телиці, щоб не відвертав людей від жертв і бенкетів святкових. Проте святий пророк не зважав на його заборону ані на рани, які йому від нього накладалися, але знову приходив і знову до людей учительні й переконливі слова пророчо проголошував. І знову жрець брав його і ранами мучив.

Якось лукавий жрець з проханням говорив до нього: “Іди, ясновидцю, звідси, і прямуй на батьківщину свою, у землю Юдину, там живи і пророкуй, а у Ветил після цього не пробуй приходити, бо тут освячення цареве і дім царства його”. Відповів Амос святий, кажучи: “Я не був пророком ані сином пророчим, але пастухом худоби убогим. Їв дике зілля та ягоди в пустелі. Забрав мене Господь від овець і сказав мені: “Іди і пророкуй людям моїм Ізраїля”. Ти ж говориш мені: “Не пророкуй на Ізраїля ані не надокучай дому Якова”. Через те на тебе каже Бог таке: “Коли прийдуть асирійці на землю Ізраїльську, і повоюють, і спустошать її, і гради її зруйнують, і візьмуть град цей, тоді жінку твою перед очима твоїми асирійські воїни безсоромні блудом осквернювати будуть. Бо й ти зробив так, аби блудив Ізраїль перед всевидячими Божими очима, і навчив людей чинити діла нечисті в скверному храмі золотої телиці бога твого. Сини ж твої і доньки від зброї впадуть перед тобою, і ти в землі нечистій помреш, а Ізраїль відведуть у полон із землі його”. Такими пророчими словами жрець той сильно на гнів зрушився і бив його без жалю. На кінець син жерця, на ім’я Озія, сповнений гніву і люті, грубою палицею по чолі сильно вдарив пророка святого і зранив смертельно. Проте не помер зразу Амос святий, але привезли його ледь живого в рідну землю — і на батьківщині своїй, у граді Текоїтському, за кілька днів від болючої рани передав дух свій, і похований був з батьками своїми. Які були пророкування його, хто хоче, хай читає книгу його пророцтв. Ми славимо Бога, що його нарозумив, нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь пророка Амоса, глас 2

Проро́ка Твоего́ Амо́са па́мять, Го́споди, пра́зднующе,/ тем Тя мо́лим:// спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак пророка Амоса, глас 4

Очи́стив ду́хом, проро́че,/ твое́ светоза́рное се́рдце, сла́вный Амо́се,/ проро́чествия дар свы́ше прие́мь,/ возопи́л еси́ велегла́сно во страна́х:// се Бог наш, и не приложи́тся ин к Нему́.

Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2 днeсь:

Њчи1стивъ д¦омъ, прbр0че, твоE свэтозaрное сeрдце, слaвный ґмHсе, прbр0чествіz дaръ свhше пріeмь, возопи1лъ є3си2 велеглaснw во странaхъ: сE бGъ нaшъ, и3 не приложи1тсz и4нъ къ немY.

Ще в розробці

Знайшли помилку