Святитель Григорій, єпископ Ніський p19008s6ogu7imqc1jc41mup1dc64 1
Житія святих,  Січень

Святитель Григорій, єпископ Ніський

Місяця січня на 10-й день

Святитель Григорій, єпископ Ніський, був молодшим братом святителя Василія Великого (пам’ять 1 січня). Народження і виховання його збіглося з самим розпалом аріанських суперечок. Здобувши прекрасну освіту, він був свого часу наставником красномовства. У 372 році був висвячений святим Василієм Великим на єпископа міста Ніси в Каппадокії.

Святий Григорій був твердим ревнителем православ’я і разом зі своїм братом Василієм Великим боровся проти аріанської єресі, зазнаючи гонінь з боку аріан, якими 376 року був хибно звинувачений в неправильному використанні церковного майна, позбавилений кафедри і засланий до Анкіри. Наступного року святий Григорій був знову заочно позбавлений кафедри собором аріанських єпископів, але продовжував зміцнювати свою паству в православ’ї, переходячи з місця на місце. Після смерті царя Валента (378) його повернули на свою кафедру, і він з радістю прийняв свою паству. У 379 році помер брат його, святий Василій Великий. Святий Григорій важко переживав втрату свого наставника. Він написав йому надгробне слово і закінчив складений святителем Василієм опис шести днів творіння, так званий “Шестоднев”. Того ж року святий Григорій брав участь в Антіохійському Соборі проти єретиків, які не шанували непорочного дівоцтва Божої Матері, та інших, які поклонялися Богоматері як Божеству. Він був обраний Собором для огляду церков в Аравії та Палестині й утвердження православного вчення про Пресвяту Богородицю. На зворотному шляху святий Григорій відвідав Єрусалим і вклонився святим місцям.

У 381 році святий Григорій був одним із головних діячів II Вселенського Собору, скликаного в Константинополі проти єресі Македонія, який неправильно вчив про сутність Святого Духа. На цьому Соборі з ініціативи святого Григорія було доповнено Нікейський Символ віри.

Разом з іншими єпископами святий Григорій затвердив у сані Константинопольського архіпастиря святого Григорія Богослова.

383 року святий Григорій Ніський був учасником Собору в Константинополі, де виголосив слово про Божество Сина і Святого Духа. У 386 році він знову був у Константинополі, і йому було доручено виголосити надгробне слово покійній цариці Плакіллі. У 394 році святий Григорій знову був присутній у Константинополі на Помісному Соборі, скликаному для вирішення церковних справ в Аравії.

Святитель Григорій Ніський був полум’яним захисником православних догматів і ревним учителем своєї пастви, а також милостивим і жалісливим батьком своїх пасомих, заступником їхнім перед суддями; вирізнявся великодушністю, терпінням і миролюбством.

Доживши до глибокої старості, святий Григорій Ніський мирно помер незабаром після Константинопольського Собору. Разом зі своїми великими сучасниками, святителями Василієм Великим і Григорієм Богословом, святитель Григорій Ніський мав значний вплив на церковне життя свого часу. Його сестра, свята Макрина, писала йому: “Ти відомий і містам, і народним зборам, і цілим областям: Церкви посилають і кличуть тебе на допомогу”. Святитель Григорій увійшов в історію як один із найвизначніших богословів і діячів християнської думки IV століття. Володіючи глибоким філософським даром, він розумів філософію тільки як засіб для глибшого проникнення в справжній сенс Божественного одкровення.

Святий Григорій залишив після себе багато творів догматичного характеру, слова і повчання.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Григорию Нисскому и преподобному Дометиану Мелитинскому, глас 4

Бо́же оте́ц на́ших,/ творя́й при́сно с на́ми по Твое́й кро́тости,/ не отста́ви ми́лость Твою́ от нас,/ но моли́твами их// в ми́ре упра́ви живо́т наш.

Кондак святителю Григорию Нисскому, глас 1

О́ком душе́вным бо́дрствуя, святи́телю,/ бодр па́стырь яви́лся еси́ ми́ру,/ и жезло́м му́дрости твоея́, и те́плым предста́тельством твои́м/ вся отгна́л еси́ злосла́вныя, я́ко во́лки,/ невре́дно соблю́д ста́до,// Григо́рие всему́дре.

Ин кондак святителю Григорию Нисскому, глас 2

Це́ркве Боже́ственный иера́рх/ и прему́дрости честны́й тайноглаго́льник,/ Нисси́йский бо́дрый ум, Григо́рий,/ со А́нгелы ликовству́я/ и наслажда́яся Боже́ственным све́том,// мо́лится непреста́нно о всех нас.

Тропaрь, глaсъ д7:

Б9е nтє1цъ нaшихъ, творsй при1снw съ нaми по твоeй кр0тости, не tстaви млcть твою2 t нaсъ: по мlтвами и4хъ въ ми1рэ ўпрaви жив0тъ нaшъ.

Кондaкъ, глaсъ в7.
Под0бенъ: Въ мlтвахъ:

ЦRкве бжcтвенный їерaрхъ, и3 премyдрости честнhй тайноглаг0льникъ, нmссjйскій б0дрый ќмъ григ0рій, со ѓгGлы ликовствyz, и3 наслаждazсz бжcтвеннымъ свётомъ, молsсz непрестaннw њ всёхъ нaсъ.

Кондaкъ, глaсъ №.
Под0бенъ: Ли1къ ѓгGльскій:

Џкомъ душeвнымъ б0дрствуz, с™и1телю, б0дръ пaстырь kви1лсz є3си2 мjру: и3 жезл0мъ мyдрости твоеS, и3 тeплымъ предстaтельствомъ твои1мъ, вс‰ tгнaлъ є3си2 ѕлосл†вныz ћкw в0лки, неврeдно соблю1дъ стaдо, григ0ріе всемyдре.

Ще в розробці

Знайшли помилку